Vinnare av Tidaholms Sparbanks Bouleserie 2016-2017
Pokal och Diplom

2017-03-10

Idag hade Tidaholms Bouleförening TBF Årsmöte.

Pokal och Diplom delades ut till medaljörerna.

1:a TIDAHOLM I

2:a VELINGA

3:a VALSTAD

 SLUTTABELL 2016- 2017

  1. TIDAHOLM I                9   8   1    59 – 22    37     8
  2. VELINGA                     9   7   2    52 – 29    23     7
  3. VALSTAD                    9   7   2    50 – 31    19     7
  4. EKEDALEN                 9   6   3    45 – 36      9     6
  5. KYMBO                       9   5   4    49 – 32    17      5
  6. HÄRJA                        9   4   5    41 – 40      1      4
  7. DIMBO                        9   4   5    33 – 48    -15     4 
  8. PRO                            9   2   7    34 – 47    -13     2 
  9. FRÖJERED                9   2   7     27 – 54    -27     2 
  10. TIDAHOLM II              9   0   9     15 – 66    -51     0            T-AT 2016/17

 2017-02-24

Idag spelades seriefinalen mellan Tidaholm I o Valstad.

Tidaholm ledde efter 1:a omg med 2-1. Efter 2:a med 4-2. Tidaholm spelade riktigt bra och vann 3:e omg med 3-0.

Slutresultatet blev Tidaholm I - Valstad 7 - 2

 


 

2017-02-11

Inför sista omgången ser det ut precis så spännande som det skall vara.

Tidaholm I och Valstad gör upp i en ren seriefinal.

Vinnaren tar förstaplatsen och förloraren kan bli 2:a eller 3:a beroende på

resultaten från finalmatchen och matchen mellan Velinga o Tidaholm II.

(Det är precis så här spännande vi vill ha det, eller ?)

TIDAHOLMS SPARBANKs

BOULE SERIE

 2016 - 2017

  

 

 

 

 

Dag

Lag

Res

 

Dag

Lag

Res

V 41-42

OMGÅNG 1

 

 

V  2 - 3

OMGÅNG 6

 

12/10 18.00

EKEDALEN - VELINGA

3 - 6

 

 10/1   17.30

VELINGA – HÄRJA

 7 - 2

20/10 17.00

TIDAH II -TIDAH I

0 - 9

 

 11/1  17.30 

VALSTAD - FRÖJERED

 8 - 1

10/10

PRO – DIMBO

4 - 5

 

 10/1   10.30

PRO - KYMBO

 2 - 7

19/10 13.00

VALSTAD – KYMBO

6 - 3

 

 16/1   17.00

TIDAHOLM II - DIMBO

 3 - 6

18/10 17.30

HÄRJA - FRÖJERED

7 - 2

 

 18/1   18.00

EKEDALEN - TIDAHOLM I

 2 - 7

V 43–44

OMGÅNG 2

 

 

V  4 - 5

OMGÅNG 7

 

25/10 17.00

VELINGA – TIDAHOLM I

3 - 6 

 

 25/1   17.00

VALSTAD - VELINGA

 5 - 4

24/10 17.00

DIMBO - EKEDALEN

2 - 7 

 

 31/1   18.00

HÄRJA – PRO

 7 - 2

31/10 17.15

KYMBO  - TIDAHOLM II

8 - 1 

 

  2/2    17.00

FRÖJERED – TIDAHOLM II

 7 - 2

 3/11 17.30

FRÖJERED - PRO

4 - 5 

 

 23/1   15.00

KYMBO -EKEDALEN

 4 - 5

 

HÄRJA - VALSTAD

2 - 7 

 

 25/1   14.00

DIMBO – TIDAHOLM I

 3 - 6

V 45-46

OMGÅNG 3

 

 

V  6 - 7

OMGÅNG 8

 

 14/11

DIMBO – VELINGA

1 - 8 

 

  7/2    17.00

VELINGA – PRO

 5 - 4

 17/11  17.00

TIDAHOLM I – KYMBO

 6 - 3

 

  9/2    17.30

TIDAHOLM I I - VALSTAD

 1 - 8

 9/11   17.00

EKEDALEN - FRÖJERED

 6 - 3 

 

 14/2   17.30

EKEDALEN - HÄRJA

 6 - 3

 

TIDAHOLM II – HÄRJA

 1 - 8

 

  9/2    18.00

TIDAHOLM I - FRÖJERED

 4 - 5

 10/11

PRO - VALSTAD

 4 - 5

 

  6/2

DIMBO - KYMBO

 2 - 7

V 47-48

OMGÅNG 4

 

 

V  8 - 9

OMGÅNG 9

 

 22/11  17.00

VELINGA - KYMBO

6 - 3 

 

 28/2

TIDAHOLM II - VELINGA

 2 - 7

 24/11  17.30

FRÖJERED– DIMBO

 2 - 7

 

 

PRO - EKEDALEN

 3 - 6

 29/11  17.30

HÄRJA – TIDAHOLM I

1 - 8 

 

 24/2   14.00

VALSTAD - TIDAHOLM I

 2 - 7

 30/11  17.00

VALSTAD - EKEDALEN

5 - 4

 

 

HÄRJA - DIMBO

 7 - 2

 29/11  10.00

PRO – TIDAHOLM II

7 - 2 

 

 

FRÖJERED - KYMBO

 0 - 9

V 49-50

OMGÅNG 5

 

 

 

  5/12 17.30

KYMBO – HÄRJA

5 - 4 

 

  • 9-0      2
  • 8-1      6
  • 7-2    14
  • 6-3    13
  • 5-4    10

 12/12 17.30

DIMBO – VALSTAD

5 - 4 

 

 15/12 18.00

TIDAHOLM I – PRO

6 - 3 

 

  7/12 17.15

EKEDALEN - TIDAHOLM II

6 - 3 

 

 15/12 17.30

FRÖJERED-VELINGA

3 - 6